کانون بازنشستگان انتظامی ج.ا.ایران

با سوء هاضمه دوران سالمندی چگونه کنار بیاییم

با سوء هاضمه دوران سالمندی چگونه کنار بیاییم

يكي از شايع‌ترين ناراحتي‌هايي كه افراد سالمند با آن دست به گريبان‌ هستند مشكلات شكمي يا همان مشكلات گوارشي است. طي گوارش كه فرآيندي بسيار پيچيده محسوب مي‌شود، ساختارهاي غذايي پيچيده به مولكول‌هاي ساده و قابل جذب توسط بدن تبديل شده و بدن از مواد مغذي كه مورد نياز است استفاده مي‌كند.
دلیل و درمان پیرگوشی سالمندان چیست ؟

دلیل و درمان پیرگوشی سالمندان چیست ؟

دکتر سعید ملایری بسیاری از ما وقتی با سالمندان روبرو می شویم، بی اختیار صدایمان را بلند می کنیم چون در ذهنمان چنین نقش بسته که سالمندان توان شنوایی ضعیفی دارند و شاید نتوانند به خوبی صدای ما را بشنوند.این موضوع صحت دارد زیرا سالمندان دچار پدیده ای به نام پیرگوشی هستند، گرچه شدت پیرگوشی همه سالمندان یکسان نیست و همه سالمندان به اصطلاح گوششان سنگین نیست.
آشنایی با آلزایمر؛ بیماری دوران پیری

آشنایی با آلزایمر؛ بیماری دوران پیری

دکتر رضا سرمد دمانس یا زوال عقل اختلالی است که عملکرد اساسی مغز را تحت تأثیر قرار می‌دهد که با نقایص شناختی متعدد، از جمله از دست دهی حافظه مشخص می‌شود. زوال عقل بر‌اساس علت و علائم بیماری‌ها انواع مختلفی دارد که می توان به بیماری های آلزایمر، زوال عروق مغزی‌، پارکینسون و هانتینگتون اشاره نمود. بیماری آلزایمر شایع‌ترین و شدید‌ترین نوع از انواع مختلف زوال عقل در جهان می‌باشد.
از آب‌مروارید تا پیرچشمی

از آب‌مروارید تا پیرچشمی

دکتر سیدشهرام افضلی بیماری‌های چشمی در سالمندان را باید به 2 گروه تقسیم کرد؛ بیماری‌های چشمی که با کهولت سن ایجاد می‌شوند و بیماری‌های چشمی که در اثر بیماری زمینه‌ای به‌وجود می‌آیند. بیماری‌هایی که ناشی از کهولت سن هستند، تقریبا اجتناب‌ناپذیرند ولی با کنترل بیماری‌هایی که در اثر وجود بیماری زمینه‌ای ایجاد می‌شوند، می‌توان از بروز یا پیشرفتشان جلوگیری کرد.
مقدارخواب مناسب برای سالمندان

مقدارخواب مناسب برای سالمندان

دکتر محمد نامی برای اینکه سالمند در طول روز احساس شادابی، نشاط و انرژی کافی برای کارهای روزمره داشته باشد، باید از خواب سالم و کافی برخوردار باشد ،چراکه خواب ناکافی و نامناسب به‌تدریج باعث بروز اختلالات جسمی و روانی در او خواهد شد.
با یبوست در دوران سالمندان چه کنیم

با یبوست در دوران سالمندان چه کنیم

دکتر هومن خلیقی یبوست مشکلی است که بسیاری از سالمندان را آزار می دهد. امروزه با کم شدن فعالیت‌ها و ماشینی شدن زندگی و پیروی از رژیم غذایی با فیبر و مایعات کمتر، شیوع عارضه یبوست افزایش یافته است. این موضوع در سالمندان اهمیت ویژه‌ای دارد.
علایم ابتلا به کبد چرب

علایم ابتلا به کبد چرب

کبد یکی از مهمترین اعضای بدن انسان است که وظایف حیاتی و مهمی را بر عهده دارد، به جرات می توان گفت مشکلات کبدی علل بروز بسیاری از ناراحتی ها و بیماری های مختلف می باشد.
یبوست یکی از مشکلات دوران سالمندان

یبوست یکی از مشکلات دوران سالمندان

یبوست مشکلی است که بسیاری از سالمندان را آزار می­دهد. امروزه با کم شدن فعالیت­ها و ماشینی شدن زندگی و پیروی از رژیم غذایی با فیبر و مایعات کمتر، شیوع عارضه یبوست افزایش یافته است. این موضوع در سالمندان اهمیت ویژه­ای دارد.